SuomiРусский English
Ota meihin
yhteyttä

Uutiset

Suomi-Talon viikkokooste #15

09.04.21

Julkaisemme perinteisesti perjantaisin Suomi-Talon uutiskoosteen, jossa kerromme viikon uutisista sekä vuokralaistemme ja yhteistyökumppaniemme tulevista tapahtumista.

TULEVAT TAPAHTUMAT JA UUTISET:

Vuosi 2021 aloittaa suomalaisen perheyhtiön toiminnassa uuden neljän vuoden strategiakauden, jonka aikana yhtiö hakee reilun kymmenen prosentin vuotuista myynnin kasvua. ”Haemme kasvua kotimaassa, mutta pääpaino on kansainvälisen toimintamme kehittämisessä." kertoo Lumon konsernin toimitusjohtaja Jussi Kinnunen.

Suomen Pietarin instituutti järjestää verkkoluentosarjan 14.4.-19.5. Ateneumin taidemuseossa avautuvan Ilja Repinin näyttelyn kunniaksi.

Luentosarjan aikana suomalaiset ja venäläiset asiantuntijat, joiden joukossa taiteilijan retrospektiivien kuraattorit Tretjakovin galleriasta, Venäläisen taiteen museosta ja Ateneumista, kertovat Repinin elämästä ja tuotannosta Suomessa, hänen lähipiiristään, merkittävistä näyttelyistä ja kuinka hänen teoksensa olivat vuorovaikutuksessa eurooppalaisen taiteen kanssa.

Helsinki-keskuksen Business Akatemia antaa loistavan tilaisuuden saada lisätietoa Helsingin startup-ekosysteemistä sekä mahdollisuuksista aloittaa liiketoiminta Suomessa.

Tilaisuuden teemana on kasvavien yritysten taloudellinen tuki - niin valtion, kuin yksittäisten sijoittajien.

Suomalais-Venäläinen kauppakamari järjestää ensi viikolla muutaman mielenkiintoisen online-tapahtuman niin venäjäksi kuin suomeksi. Katso tästä kaikki tulevat tapahtumat!



JAA:


LISÄÄ AJANKOHTAISIA ASIOITA:

09.11.22

“Kasvotusten” taidenäyttely

Pietarin Taideakatemiassa opiskelleen taitelijan Sofia Saikåin maalaamia muotokuvia maailmalta. Vuosi sitten Helsingissäkin vieraillut näyttely tuo katsojia yhteen ja taiteen ääreen, tapaamaan toisiaan sekä muotokuvien henkilöitä. Pandemian aikana syntynyt tarve sosiaaliseen kanssakäymiseen ja toistemme tapaamiseen on kasvanut valtavasti. Ihmisten kasvojen, ilmeiden sekä tunteiden näkeminen ja kokeminen ei ole enää itsestäänselvyys. Myös tämän hetkisessä maailmantilanteessa kanssakäyminen ja […]


06.05.22

Kauppakamarin jäsenten kokous

Suomalais-Venäläisen kauppakamarin 94. kokous Kokoukseen voi osallistua varsinaisella kokouspaikalla Eteläranta 10, Helsinki tai Pietarin Suomi-talossa, josta on yhteisosallistuminen Teams-kokoukseen. Pyydämme ilmoittautumaan kokousosallistujaksi viimeistään 12.5.2022 sähköpostitse elena.niininen@svkk.fi.